preuzeto iz sportskog žurnala...

tekst odgovora na klevete g. Lukmana

 

 

PROF. DR STEFAN ILIĆ DEMANTUJE IZJAVE 

OSNIVAČA SPORTSKE AKADEMIJE:

Klevete Lukmanastrah od konkurencije!

 

I pored toga što se danas svi nalazimo  u vremenu borbe za kvalitet, u uslovima međusobne, svakako, lojalne konkurencije ne možemo se oteti utisku da je jedini razlog neakademskom reagovanju g. Lukmana upravo strah od tržišnih uslova, odnosno međusobne utakmice. Ostaje nejasno zašto je izabrao put kleveta i neistina da bi obmanuo javnost i zašto se stari sportista uplašio takmičenja i fer borbe?

 

Zbog svega toga odlučili smo da upoznavanjem javnosti sa istinom otklonimo sve nejasnoće i zablude, odnosno da se u istom listu i na istom mestu obratimo javnosti na ovaj način. Kao višegodišnji prosvetni i sportski radnik, univerzitetski profesor, dekan na dva univerziteta, a sada i Više škole prinuđen sam da na određene neistine odgovorim.

 

1."Viša škola AKADEMIJA fUDBALA" u Beogradu osnovana je prema zakonom propisanom postupku o osnivanju viših škola nakon čega je ministar prosvete i sporta doneo rešenje (br. 612-00-00738/2002-04, od 6. 12. 2003) kojim se "daje saglasnost na nastavni plan i program za osnovne studije u trogodišnjem trajanju. Akademija fudbala uredno ga je dostavila Ministarstvu prosvete i sporta i to za sledeće smerove: Fudbalski trener; Sportski menadžer'.

 

2."Nemaju ni svoj sajt na internetu" navodi dugogodišnji direktor Sportske akademije i to me veoma čudi, znajući koliko vremena provodi za kompjuterom, jer je veoma lako  pronaći  internet sajt: www.akademijafudbala.com  na kome se, još od  jula 2004. nalaze svi podaci o Akademiji fudbala, uslovima upisa, nastavnicima, predmetima.

 

3."Njihova nastava je tajna, ukoliko se uopšte održava..." veli zabrinuti gospodin, kao da ne zna da se nastava održava u njegovoj neposrednoj blizini, u istoj zgradi.

 

4. Dalje zabrinuto konstatuje: "Ne zna se ko su predavači, ni program studija" kao da je organizovanje nastave na Akademiji konspirativna operacija, a program donet na nekom tajnom sastanku i vešto i ljubomorno se krije. Kao da su nastavnici Akademije fudbala, profesori i doktori nauka, neka nevidljiva bića! A zapravo, dovoljno je samo prelistati Informator  Akademije fudbala za upis studenata u školsku 2004.

 

5. Direktor dalje "otkriva" da sam u Ministarstvu prosvete i sporta "isposlovao da se tri primerka elaborata Sportske akademije stave u fioku...pa službenici nemaju pojma da je uopšte upućen Ministarstvu." Poznavajući rad Ministarstva prosvete i ministra dr Slobodana Vuksanovića, teško mi je da poverujem da je moguće da n.n. lica vrše premeštanje elaborata i raznih materijala po Ministarstvu.

 

6. Voleo bih da sam "nekadašnji razredni starešina prof. dr Ružici Nikolić", ali na žalost to nisam bio.

 

7. Poziv inspekcijskih službi cenjenog direktora "da stave pod lupu poslovanje pištolj škole", me je obradovao, jer ću zatražiti od inspekcije da o istom trošku obiđe i njegovu Sportsku akademiju.

 

8. A gde su "kovnice lažnog novca i štampači lažnih diploma"? 

 

Odgovor svako zna: tamo gde ima više hiljada studenata, više stotina diplomiranih. U Akademiji fudbala diploma još uvek nema, pošto se tek završava prvi semestar prve generacije. Nema ni "ogromnog novca u igri", jer se skromni budžet Akademije fudbala sastoji od školarine nekoliko desetina studenata.

 

Moram da se zapitam:

•  Kako je uspeo da na Sportskoj akademiji sa ukupno 6 predmeta i 4 stalno zaposlena nastavnika organizuje nastavu za toliki broj studenata?

•  Ako mu je bila želja da mlade ljude na početku akademske karijere zaplaši i odvrati od školovanja na Akademiji fudbala, onda to neka služi njemu na čast.

 

Direktor Akademije fudbala 

Red. prof Stefan Ilić 

 

 

IZJAVA PROF. LUKMANA IZAZVALA OŠTRO REAGOVANJE ČELNIH LJUDI AKADEMIJE FUDBALA

Ministar potpisao dozvolu za rad

POVODOM napisa u našem listu "Pištolj škola" o radu Akademije fudbalskog saveza Beograda, juče su redakciju "Žurnala" posetili direktor škole prof. dr Stefan Ilić, prof. dr Stanoje Stanojević i generalni sekretar FSB Miloš Marković.

Ukratko, u svemu demantuju tvrdnje prof. Leona Lukmana, osnivača Sportske akademije o radu institucije kojoj su na čelu.

Akademija fudbala FSB prošla je sva ispitivanja stručnih službi Ministarstva prosvete i sporta i za to dobila odgovarajuće rešenje za rad 25. februara prošle godine, sa potpisom ministra Gaše Kneževića. Zbog čega takav dokumenat nema  Sportska  akademija, prof. Iliću nije poznato, ali energično odbija i svaku pomisao da je uticao, putem svojih ličnih veza, da se elaborat Sportske akademije skloni u fioku i uspori izdavanje dozvole za odgovarajući rang univerzitetske  ustanove.

Jučerašnji posetioci "Žurnala" jednoglasni su u oceni da Akademija fudbala FSB nije konkurencija Sportskoj akademiji, jer je upisala tek prvu generaciju studenata i, prema Statutu, nema prava da izdaje licence za trenersko zanimanje. To je posao fudbalske organizacije

Žaleći što je došlo do zamena u nazivu škola, ne kriju da bi rado sarađivali sa Sportskom akademijom, tim pre što rade na istoj adresi u Starom Difu i što koriste iste prostorije za predavanja i susrete nastavnika i  studenata. Na mladima je da se opredeljuju i da biraju uslove i usavršavanja, tim pre što studije plaćaju iz svoga džepa.

Akademija fudbala FSB posluje kao prva škola te vrste u nas po Bolonjskoj konvenciji, ima upisanih 30 studenata. Oni plaćaju, godišnje na ime školarine, 1.300 evra u dinarskoj protiv vrednosti. FSB, kao osnivač, ima pet procenata vlasništva nema nikakvih obaveza niti odgovornosti za rad škole. Ona, čak, na izvestan način, pomaže u finansiranju fudbalske organizacije glavnog rada, pritisnute brojnim problemima, jer ne uživa materijalnu pomoć društva ni države.

                            Vl. Nedeljković

 

 

Početna | O nama | Predavači | Nastavni plan | KonkursStudentski odsek | Novosti | Foto | Kont@kt  


copyright ©2004  Akademija fudbala Beograd, Deligradska 27/III

design by kvik@rt studio