...у корак са светом !!!

    

Почетна страна 

О нама

Предавачи

Наставни план

Конкурс

Студентски одсек 

Новости

Фото галерија

Конт@кт

 


Zahtjevi u modernoj nogometnoj igri

Osnovni raspored ili sistem karakterizira održavanje plitke formacije u djelovanju linija tokom cijele utakmice. Zona djelovanja svakog pojedinog igrača unutar osnovnog rasporeda ili sistema se povećala zbog plitke formacije, izmjenom mjesta, transformacijom igrača u igri i prelijevanjem funkcija unutar igre svakog pojedinog igrača. Raznolikost sistema ili osnovnog rasporeda razlikuju se od momčadi do momčadi, od sistema 4:4:2; 4:3:3; do 3:5:2; 4:5:1; 3:6:1 itd. Zadnja linija obrane može se igrati u svim sistemima u liniji ili s liberom.
 
Elastičan način igre karakterizira i održavanje plitke formacije u djelovanju linija tokom cijele igre. Raspored igrača sve više zavisi o položaju i kretanju lopte. Zbog toga u prvi plan dolazi koncepcija igre neke momčadi u fazi napada i fazi obrane.
 
To utječe i na izmjenu uloge igrača. Napadači pored igre u napadu, ponekad su i graditelji igre, kao i braniči. Obrambeni igrači pretežno su braniči, ali i graditelji, ali i napadači. Vezni igrači pretežno su graditelji, ali i napadači i braniči. Golmani moraju znati djelovati na liniji gola, ali i izvan nje.
 
Danas svi igrači moraju učestvovati u fazi obrane, bilo da izvode zonsko pokrivanje ili pokrivanje čovjeka. Najčešći način obrane je kombinirani način igre u obrani; čovjek - čovjeka i zona. Kad je protivnik u posjedu lopte provodi se brzo pokrivanje čovjeka i prostora. U užoj zoni obrane vrši se striktno pokrivanje, a u široj zoni obrane zonsko pokrivanje s preuzimanjem protivničkog igrača.
 
Efikasna obrana igra elastično i mora se prilagoditi različitim vrstama napada. Također se primjenjuje zonska obrana s 4 braniča u liniji. Kad se izgubi lopta, protivničkog igrača s loptom napada 1 ili 2 igrača, a ostali igrači brzo zonski pokrivaju prostor. Isto tako, kao vid obrane primjenjuje se i zonski presing. Kod ove obrane, čim je izgubljena lopta na protivničkoj polovici polja, planski se zatvara prostor oko protivničkog igrača s loptom, a ostali igrači brzo se primiču igraču s loptom zatvarajući prostor. Cilj im je što prije doći u posjed lopte.
 
Dobra igra u fazi obrane zahtijeva:
 
a)  da svi igrači sudjeluju u fazi obrane;
b)  da se tendira provoditi i organizirati obranu na protivničkoj polovini polja;
c)  da igrači budu obučeni tehnički i taktički za individualnu, kolektivnu i grupnu obranu, kao i za igranje na više mjesta u obrani;
d)  da primjena zonske obrane traži visok nivo automatizacije igre.
 
Razlikujemo dvije vrste napada: kontinuirani napad i kontranapad. Dominira kontinuirani napad. Karakteristika dobrog napada je brzi prijelaz iz obrane u napad koji se može vršiti preko krilne ali i centralne pozicije.
 
Igra u fazi napada zahtijeva:
 
a)  sudjelovanje svih igrača u fazi napada, nekih u pripremi a nekih u realizaciji napada;
b)  da svi igrači imaju tendenciju ubrzanja igre;
c)  da igrači ispred lopte znaju igrati bez lopte u prostor pojedinačno, ali i grupno;
d)  da igrači iza lopte imaju tendenciju uključivanja u igru.
 
Selekcija i metodologija rada sa svim uzrasnim kategorijama, od predtakmičara do seniora zahtjeva na nivou kluba planiranje trenerskog kadra i selekciju za svaku pojedinu kategoriju igrača.
 

www.nogometnitrening.com ©. Sva prava pridržana.

 

 

 

 

Почетна | О нама | Предавачи | Наставни план | Конкурс Студентски одсек | Новости | Фото | Конт@кт 


copyright 2004  Akademija fudbala Beograd, Deligradska 27/III

design by kvik@rt studio